High school boys tennis scores and top performers from the area, spring 2022

·19 min read

To report area high school scores and highlights: Coaches or team representatives are asked to send tennis scores and highlights (including first and last names of players) as soon as possible after games by emailing sports@timestelegram.com and/or sports@uticaod.com. Please include a name and contact number.

The results for the 2022 spring season will be listed below by date.

Monday, May 23

Hamilton 3, Mt. Markham 2, first match

Singles: 1, Dergen Linden (Ham) defeated Nathan Hartman (MtM), 8-2; 2, Bryant Denza (MtM) defeated Noa Stahlberg (Ham), 8-3; 3, Dani Williams (MtM) defeated Keaton Fravil (Ham), 8-1.

Doubles: 1, AnXin Zheng and Mike Mansfield (Ham) defeated Owen Allen and Abbie Ainslie (MtM), 8-1; 2, Nick Catania and Andrew Holm (Ham) defeated Aubrey Hartman and Hailey Fitch (MtM), 8-3.

Hamilton 3, Mt. Markham 2, second match

Singles: 1, Ethan Hanmer (Ham) defeated Nathan Hartman (MtM), 8-2; 2, Bryant Denza (MtM) defeated Elijah Meyers (Ham), 8-1; 3, Dani Williams (MtM) defeated Keaton Fravil (Ham), 8-1.

Doubles: 1, Sam Larson and Lilly Woods (Ham) defeated Owen Allen and Abbie Ainslie (MtM), 8-7; 2, James Hanmer and Owen Hay (Ham) defeated Aubrey Hartman and Hailey Fitch (MtM), 8-3.

Records: Mt. Markham 3-10; Hamilton 6-4.

Saturday, May 21

Cazenovia 3, Cooperstown 2

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) defeated Traian Cherciu (Caz), 6-3, 6-1; 2, Garret Lounsbury (Caz) defeated Justin Wolfe (Coop), 6-0, 6-1; 3, Jake Wardell (Caz) defeated Natalie Hanson (Coop), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Liam Spencer and Aidan Spencer (Coop) defeated Andrew Falso and Gabe Reagan (Caz), 7-6 (7-4), 4-5, injury default; 2, Cy Lurie and Carter Ruddy (Caz) defeated Addison Lewis and Ashlyn Wolfe (Coop), 6-4, 6-3.

Records: Cooperstown 7-6; Cazenovia 13-2.

Friday, May 13

Holland Patent 5, Little Falls 0

Singles: 1, Glen Gaige (HP) defeated Sean Carroll (LF), 6-0, 6-1; 2, Jeffrey Dewar (HP) defeated Bobby Russell (LF), 6-0, 6-0; 3, Carter Williams (HP) defeated Aiden Fahey (LF), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Christopher Kelly and Dylan McGuire (HP) defeated Riley Fazekas and Gabe Filippi (LF), 6-0, 6-1;  2, William Zimmerman and Sawyer Locke (HP) defeated Marshall Chandler and Eli Coulson (LF), 6-0, 6-0.

Records: Holland Patent 13-1; Little Falls 0-12.

Morrisville-Eaton 4, Mt. Markham 1

Singles: 1, Lyndon Priest (M-E) defeated Nathan Hartman (MtM), 10-1; 2, Bryant Denza (MtM) defeated Trevor Wright (M-E), 10-5; 3, Gage Marshall (M-E) defeated Dani Williams (MtM), 10-3.

Doubles: 1, Lacey Priest and Jason Schlotzhauer (M-E) defeated Madeline Briggs and Kylie Howard (MtM), 10-0; 2, Tyler Schlotzhauer and Payton Fidura (M-E) by forfeit.

Records: Morrisville-Eaton 8-1; Mt. Markham 3-8.

Sauquoit Valley 3, Cooperstown  2

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) defeated Bryan DeGironimo (SV), 6-0, 6-0; 2, Ruvim Petrushenko (SV) defeated Natalie Hanson (Coop), 6-1, 6-1; 3, Quincy Stayon (SV) defeated Declan White (Coop), 6-1, 6-2.

Doubles: 1, Aidan Spencer and Liam Spencer (Coop) defeated Colin Jones and Zachary Murphy (SV), 6-0, 6-1; 2, Lucian Thompson and Koda Schultz (SV) defeated Ashlyn Wolfe and Addison Lewis (Coop), 6-0, 6-2.

Records: Cooperstown 7-5; Sauquoit Valley 7-5.

Thursday, May 12

Clinton 4, Little Falls 1

Singles: 1, Sean Carroll (LF) defeated Oliver Waters (Clin), 6-3, 6-0; 2, Samuek Butcher (Clin) defeated Bobbt Russell (LF), 6-0, 6-0; 3, Cooper Siddon (Clin) defeated Aiden Fahey (LF), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Jason Rivera and Izzy Marcus (Clin) defeated Joseph Congdon and Dallas LaPone (LF), 6-0, 6-0; 2, Connor Cook and Logan Cook (Clin) defeated Marshall Chandler and Evan Petrie (LF), 7-6 (7-5), n/a.

Records: Little Falls 0-11; Clinton 5-8.

Next up: Little Falls fiishes its season at home Friday against Holland Patent. Clinton plays at Canastota Friday.

New Hartford 5, Central Valley Academy 0

Singles: 1, Kenneth Kowalczyk (NH) defeated Nathan Sperl (CVA), 6-0, 6-3; 2, Manny Derima (NH) defeated Izaiah Raymonda (CVA), 6-0, 6-0; 3, Trenton Dickerson (NH) by default.

Doubles: 1, David Fenner and Evan Lyga (NH) by default; 2, David Berg and Leo Padula (NH) by default.

Records: Central Valley Academy 0-12; New Hartford 12-0.

Next up: Final match of regular season for both teams.

Saturday, May 7

Clinton 3, Little Falls 2

Singles: 1, Oliver Walters (Coin) defeated Sean Carroll (LF), 6-4, 6-1; 2, Bobby Russell (LF) defeated Ian Mummer (Clin), 6-0, 6-3; 3, Dakota Fedor (Clin) defeated Aiden Fahey (LF), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Jason Rivera and Izzy Marcus (Clin) defeated Evan Petrie and Gabe Filippi (LF), 6-0, 6-0; 2, Marshall Chandler and Mason Sausa (LF) by forfeit.

Records: Clinton 2-6; Little Falls 0-7.

Next up: Little Falls plays on the road Monday at Mt. Markham. Clinton has a doubleheader Monday at Hamilton.

Friday, May 6

Cooperstown 5, Little Falls 0

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) defeated Marshall Chandler (LF), 6-0, 6-0; 2, Justin Wolfe (Coop) defeated Bobby Russell (LF), 6-1, 6-1; 3, Natalie Hanson (Coop) defeated Gabe Filippi (LF), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Liam Spencer and Aidan Spencer (Coop) defeated Sean Carroll and Evan Petrie (LF), 6-0, 6-0; 2, Addison Lewis and Ashlyn Wolfe (Coop) defeated David Brown and Eli Coulson (LF), 6-0, 6-0.

Records: Little Falls 0-6; Cooperstown 7-2.

Next up: Little Falls plays at home Saturday against Clinton and plays at Mt. Markham Monday. Cooperstown takes on Holland Patent Monday.

Canastota 3, Mt. Markham 2

Singles: 1, Dan Cummings (Can) defeated Bryant Denza (MtM), 6-2, 6-0; 2, Hailey Fitch (MtM) defeated Dominic Austin (Can), 4-6, 6-4, 7-6; 3, Dani Williams (MtM) defeated Kai Williams (Can), 6-4, 6-2.

Doubles: 1, Bryson DeMott and Ken Relyea (Can) defeated Owen Allen and Madeline Briggs (MtM), 6-1,6-1; 2, Nathan James and Lucas Piatkowski (Can) by forfeit.

Records: Mt. Markham 2-5; Canastota 4-5.

Next up: Mt. Markham plays at home Monday against Little Falls. Canastota plays at Morrisville-Eaton Tuesday.

Oneida 5, Central Valley Academy 0, first match

Singles: 1, Seth O’Connell (On) defeated Nathan Sperl (CVA), 8-0; 2, Robert Paul (On) defeated Izaiah Raymnda (CVA), 8-0; 3, Jack Capatasto (On) defeated Orion Bliss (CVA), 8-0.

Doubles: 1, Drew Hicks and Spencer Ingmire (On) by forfeit; 2, Ryan Lusher and Ethan Schmidt (On) by forfeit.

Oneida 5, Central Valley Academy 0, second match

Singles: 1, Robert Paul (On) defeated Nathan Sperl (CVA), 8-0; 2, Cash Kistner (On) defeated Izaiah Raymonda (CVA), 8-1; 3, Axar Patal (On) defeated Orion Bliss (CVA), 8-0.

Doubles: 1, Drew Hicks and Spencer Ingmire (On) by forfeit; 2, Ryan Lusher and Ethan Schmidt (On) by forfeit.

Records: Central Valley Academy 0-6; Oneida 7-1.

Next up: Both teams start the new week at home against Vernon-Verona-Sherrill; Oneida plays Monday and Central Valley Academy has a Tuesday match.

Thursday, May 5

Center State Conference Tournament

at John Mott Parkway Tennis Center, Utica

FIRST SINGLES

First Round: Lynden Priest (M-E) defeated Sean Carroll (LF), 10-1.

Quarterfinals: Gunter Weldon (Coop) defeated Lynden Priest (M-E), 10-0; Bryan DeGironimo (SV) defeated Jason Rivera (Clin), 10-7; Dan Cummings (Can) defeated Nathan Hartman (MtM), 10-0; Glen Gaige (HP) defeated Ethan Hanmer (Ham), 10-1.

Semifinals: Gunter Weldon (Coop) defeated Bryan DeGironimo (SV), 10-0; Glen Gaige (HP) defeated Dan Cummings (Can), 10-0.

Final: Gunter Weldon (Coop) defeated Glen Gaige (HP), 10-1.

SECOND SINGLES

Quarterfinals: Jeffrey Dewar (HP) defeated Bobby Russell (LF), 10-0; Justin Wolfe (Coop) defeated Dominic Austin (Can), 10-3; Trevor Wright  (M-E) defeated Hailey Fitch (MtM), 10-4; Ruvim Petrushenko (SV) defeated Mike Mansfield (Ham), 10-0.

Semifinals: Jeffrey Dewar (HP) defeated Justin Wolfe (Coop), 10-0; Ruvim Petrushenko (SV) defeated Trevor Wright (M-E), 10-6.

Final: Jeffrey Dewar (HP) defeated Ruvim Petrushenko (SV), 10-1.

THIRD SINGLES

First Round: Noa Stahlberg (Ham) defeated Logan Cook (Clin), 10-2.

Quarterfinals: Carter Williams (HP) defeated Noa Stahlberg (Ham), 10-0; Lucian Thompson (SV) defeated gage Marshall (M-E), 10-4; Natalie Hanson (Coop) defeated Aiden Fahey (LF), 10-1; Dani Williams (MtM) defeated Kai Williams (HP), 10-2.

Semifinals: Carter Williams (HP) defeated Lucian Thompson (SV), 10-2; Natalie Hanson (Coop) defeated Dani Williams (MtM), 10-9.

Final: Carter Williams (HP) defeated Natalie Hanson (Coop), 10-1.

FIRST DOUBLES

FIRST ROUND: Elijah Meyers and Lilly Woods (Ham) defeated Joseph Congdon and Dallas LaPone (LF), 10-2.

QUARTERFINALS: Aidan Spencer and Liam Spencer (Coop) defeated Elijah Meyers and Lilly Woods (Ham), 10-0; Christopher Kelly and Dylan McGuire (HP) defeated LaceyPriest and Jason Schlotzhauer (M-E), 10-2; Izzy Marcus and Oliver Walters (Clin) defeated Owen Allen and Bryant Denza (MtM), 10-1; Bryson DeMott and Ken Relyea (Can) defeated Colin Jones and Zachary Murphy (SV), 10-4.

SEMIFINALS: Aidan Spencer and Liam Spencer (Coop) defeated Christopher Kelly and Dylan McGuire (HP), 10-4; Izzy Marcus and Oliver Walters (Clin) defeated Bryson DeMott and Ken Relyea (Can), 10-8.

FINAL: Aidan Spencer and Liam Spencer (Coop) defeated 10-1.

SECOND DOUBLES

First round: Marshall Chandler and Evan Petrie (LF) defeated Connor Cook and Ian Mummer (Clin), 10-9.

Quarterfinals: Addison Lewis and Ashlyn Wolfe (Coop) defeated Marshall Chandler and Evan Petrie (LF), 10-3; Abbie Ainslie and Madeline Briggs (MtM) defeated Nathan James and Lucas Piatkowski (Can), 10-6; Payton Fidura and Tyler Schlotzhauer (M-E) defeated Ben McLain and Koda Scholtz (SV), 10-7; Daniel Carhart and William Zimmerman (HP) defeated Keaton Fravil and James Hanmer (Ham), 10-2.

Semifinals: Addison Lewis and Ashlyn Wolfe (Coop) defeated Abbie Ainslie and Madeline Briggs (MtM), 10-3; Daniel Carhart and William Zimmerman (HP) defeated Payton Fidura and Tyler Schlotzhauer (M-E), 10-4.

Final: Daniel Carhart and William Zimmerman (HP) defeated Addison Lewis and Ashlyn Wolfe (Coop), 10-1.

Tuesday, May 3

Canastota 3, Mt. Markham 2

Singles: 1, Dan Cummings (Can) defeated Nathan Hartman (MtM), 6-0, 6-2; 2, Dominic Austin (Can) defeated Hailey Fitch (MtM), 3-6, 6-4, 6-3; 3, Dani Williams (MtM) defeated Daniel Haeger (Can), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Bryson DeMott and Ken Relyea (Can) defeated Owen Allen and Bruant Denza (MtM), 6-1, 6-0; 2, Abbie Ainslie and Madeline Briggs (MtM) defeated Nathan James and Lucas Piatowski (Can), 6-2, 6-1.

Records: Canastota 3-5; Mt. Markham 2-4.

Next up: The Center State Conference tournament is Wednesday at the John Mott Parkway Tennis Center.

Saturday, April 30

Canastota 4, Little Falls 1

Singles: 1, Dan Cummings (Can) defeated Sean Carroll (LF), 6-0, 6-2; 2, Dominic Austin (Can) defeated Bobby Russell (LF), 7-5, 6-4; 3, Aiden Fahey (LF) defeated Daniel Haeger (Can), 6-0, 6-1.

Doubles: 1, Bryson DeMott and Ken Relyea (Can) defeated Joseph Congdon and Evan Petrie (LF), 6-0, 6-0; 2, Lucas Piatowski and Nathan James (Can) defeated Mason Sausa and Marshall Chandler (LF), 6-3, 6-3.

Records – Canastota 2-5; Little Falls 0-5.

Next up: Little Falls plays at Sauquoit Valley Tuesday. Canastota’s Tuesday match against Westmoreland has been canceled and the Raiders will next compete Thursday at the league tournament in Utica.

Friday, April 29

Cooperstown 4, Mt. Markham 1

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) by injury default; 2, Addison Lewis (Coop) defeated Dani Williams (MtM), 6-0, 6-1; 3, Luca Gardener-Oleson (Coop) defeated Aubrey Hartman (MtM), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Aidan Spencer and Liam Spencer (Coop) defeated Owen Allen and Bryant Denza (MtM), 6-0, 6-0; 2, Abbie Ainslie and Madeline Briggs (MtM) defeated Ashlyn Wolfe and Natalie Hanson (Coop), 3-6, 7-6 (7-0), 7-6 (7-5).

Records: Mt. Markham 2-3; Cooperstown 6-1.

Next up: Mt. Markham’s Monday match against Hamilton was postponed and the Mustangs will next play at home Tuesday against Canastota. Cooperstown plays at Oneonta Tuesday.

Sauquoit Valley 4, Clinton 1

Singles: 1, Bryan DeGironimo (SV) defeated Jason Rivera (Clin), 6-1, 2-6, 6-2; 2, Izzy Marcus (Clin) defeated Ruvim Petrushenko (SV), 6-1, 6-1; 3, Quincy Stayton (SV) defeated Dakota Fedor (Clin), 6-0, 6-1.

Doubles: 1, Zachary Murphy and Lucian Thompson (SV) defeated Samuel Butcher and Cooper Siddon (Clin), 6-0, 6-7 (7-5), 7-6 (7-2); 2, Colin Jones and Koda Schultz (SV) by forfeit.

Records: Clinton 1-4; Sauquoit Valley 3-3.

Next up: Sauquoit Valley has a match at home Monday against Little Falls. Clinton plays at Morrisville-Eaton Monday.

Whitesboro 5, Central Valley Academy 0

Singles: 1, Zach Ellis (Wboro) defeated Nathan Sperl (CVA), 6-0, 6-0; 2, Ahmed Syed (Wboro) defeated Izaiah Raymonda (CVA), 6-0, 6-2; 3, Aiden Keefe (Wboro) defeated Orion Bliss (CVA), 6-0, 6-1.

Doubles: 1, Jonathan Horning and Aiden Johnnson (Wboro) by forfeit; 2, Hunter Kimball and Nicolo Vore (Wboro) by forfeit.

Thursday, April 28

Cooperstown 4, Hamilton 1

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) defeated Bergen Linden (Ham), 6-0, 6-0; 2, Justin Wolfe (Coop) defeated Ethan Hanmer (Ham), 6-2, 7-6 (7-5); 3, Mike Mansfield (Ham) defeated Alexis Wolfe (Coop), 6-2, 6-1.

Doubles: 1, Liam Spencer and Aidan Spencer (Coop) defeated AnXin Zheng and Noa Stehlberg (Ham), 6-0, 6-0. 2, Addison Wolfe and Ashlyn Wolfe (Coop) defeated Lilly Woods and Sam Larson (Ham), 6-2, 6-2.

Records: Hamilton 1-3; Cooperstown 5-1.

Next up: Cooperstown plays at Mt. Markham Friday. Hamilton’s Friday match has been canceled and the Emerald Knights will play Mt. Markham back-to-back Monday and Tuesday.

Rome Free Academy 5, Central Valley Academy 0

Singles: 1, Philip Pociecha (RFA) defeated Izaiah Raymonda (CVA), 6-0, 6-0; 2, Gavin Civitelli (RFA) deafeated Orion Bliss (CVA), 6-2, 6-0; 3, Noah Artigiani (RFA) by forfeit.

Doubles: 1, Dylan Anderagg and Jacob Knopka (RFA) by forfeit; 2, Chase Ferary and Ellis Pomales (RFA) by forfeit.

Wednesday, April 27

Holland Patent 5, Little Falls 0

Singles: 1, Glen Gaige (HP) defeated Sean Carroll (LF), 6-0, 6-0; 2, Jeffrey Dewar (HP) defeated Bobby Russell (LF), 6-0, 6-0; 3, Carter Williams (HP) defeated Marshall Chandler (LF), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, William Zimmerman and Christopher Kelly (HP) defeated Joseph Congdon and Gabe Filippi (LF), 6-0, 6-1; 2, Sawyer Locke and Matthew DePerno (HP) defeated Mason Sausa and Aiden Fahey (LF), 6-2, 6-0.

Records: Little Falls 0-4; Holland Patent 4-1.

Next up: Holland Patent plays at Lowville Academy Thursday and Canastota Friday. Little Falls has a match against Canastota Saturday morning at the Veterans Memorial Park complex.

Cooperstown 3, Sauquoit Valley 2

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) defeated Bryan DeGironimo (SV), 6-0, 6-0; 2, Natalie Hanson (Coop) defeated Ruvim Petrushenko (SV), 6-1, 6-1; 3, Justin Wolfe (Coop) defeated Quincy Stayton (SV), 6-2, 6-4.

Doubles: 1, Zachary Murphy and Lucian Thompson (SV) defeated Liam Spencer and Aidan Spencer (Coop), 6-1, 6-1; 2, Colin Jones and Koda Schultz (SV) defeated Addison Lewis and Ashlyn Wolfe (Coop), 6-2, 6-3.

Records: Sauquoit Valley 2-3; Cooperstown 4-1.

Next up: Cooperstown has a match at home Thursday against Hamilton and plays at Mt. Markham Friday. Sauquoit Valley plays at Clinton Friday.

Tueasday, April 26

Vernon-Verona-Sherrill 5, Central Valley Academy 0, match I

Singles: 1, Tristan Wood (VVS) defeated Nathan Sperl (CVA), 6-1, 6-0; 2, Cole Maguire (VVS) defeated Izaiah Raymonda (CVA), 6-0, 6-0; 3, Lincoln Pelc (VVS) defeated Orion Bliss (CVA), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Tyler Kinne and Nolan Robinson (VVS) by forfeit; 2, Jack Mitchell and Isac Rebres (VVS) by forfeit.

Vernon-Verona-Sherrill 5, Central Valley Academy 0, match II

Singles: 1, Cole Maguire (VVS) defeated Nathan Sperl (CVA), 10-0; 2, Ryan Mitchell (VVS) by forfeit; 3, Hayden Klahs (VVS) by forfeit.

Doubles: 1, Jack Mitchell and Isac Rebres (VVS) defeated Orion Bliss and Izaiah Raymonda (CVA), 10-0; 2, Lincoln Pelc and Tristan Wood (VVS) by forfeit.

Monday, April 25

Cooperstown 3, Little Falls 2

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) defeated Sean Carroll (LF), 6-0, 6-0; 2, Natalie Hanson (Coop) defeated Bobby Russell (LF), 6-0, 6-0; 3, Evan Petrie (LF) by forfeit.

Doubles: 1, Addison Lewis and Ashlyn Wolfe (Coop) defeated Dallas LaPone and Aiden Fahey (LF), 6-0, 6-0; 2, Marshall Chandler and Mason Sausa (LF) by forfeit.

Records: Cooperstown 3-1; Little Falls 0-3.

Next up: Little Falls plays at home again Tuesday against Clinton and travels to Holland Patent Wednesday. Cooperstown has a home match Wednesday against Sauquoit Valley.

Holland Patent 5, Sauquoit Valley 0

Singles: 1, Glen Gaige (HP) defeated Bryan DeGironimo (SV), 6-1, 6-1; 2, Jeffrey Dewar (HP) defeated Ruvim Petrushenko (SV), 4-6, 6-2, 6-0; 3, Carter Williams (HP) defeated Quincy Stayton (SV), 6-1, 7-5.

Doubles: 1, Christopher Kelly and William Zimmerman (HP) defeated Zachary Murphy and Lucian Thompson (SV), 7-5, 6-3; 2, Sawyer Locke and Daniel Carhart (HP) defeated Colin Jones and Koda Schultz (SV), 6-2, 6-3.

Records: Holland Patent 3-1; Sauquoit Valley 2-2.

Next up: Sauquoit Valley plays at Cooperstown Wednesday. Holland Patent has a match at home Wednesday against Little Falls.

Mt. Markham 3, Clinton 2

Singles: 1, Jason River (Cl) defeated Nathan Hartman (MtM), 6-1, 6-0; 2, Izzy Marcus (Cl) defeated Hailey Fitch (MtM), 6-4, 6-0; 3, Dani Williams (MtM) defeated Connor Cook (Cl), 6-4, 3-6, 6-0.

Doubles: 1, Owen Allen and Bryant Denza (MtM) by forfeit; 2, Abbie Ainslie and Aubrey Hartman (MtM) by forfeit.

Records: Clinton 0-2; Mt. Markham 2-2.

Next up: Mt. Markham has a make-up match against Canastota Tuesday and plays at Morrisville-Eaton Wednesday. Clinton plays its first home match Wednesday against Canastota.

Friday, April 22

Mt. Markham Mustang Nathan Hartman hits a backhand return during Friday's No. 1 singles match against Little Falls.
Mt. Markham Mustang Nathan Hartman hits a backhand return during Friday's No. 1 singles match against Little Falls.

Mt. Markham 4, Little Falls 1

Singles: 1, Nathan Hartman (MtM) defeated Sean Carroll (LF), 6-4, 6-2; 2, Hailey Fitch (MtM) defeated Bobby Russell (LF), 6-4, 6-2; 3, Dani Williams (MtM) defeated Evan Petrie (LF), 6-2, 6-1.

Doubles: 1, Owen Allen and Bryant Denza (MtM) defeated David Brown and Aiden Fahey (LF), 6-1, 6-1; 2, Marshall Chandler and Mason Sausa (LF) defeated Abbie Ainslie and Aubrey Hartman (MtM), 6-2, 6-1.

Records: Mt. Markham 1-2; Little Falls 0-2.

Next up: Little Falls plays at home again Monday against Cooperstown. Mt. Markham is also home Monday for its match against Clinton.

New Hartford 4, Sauquoit Valley 1

Singles: 1, David Fenner (NH) defeated Bryan DeGironimo (SV), 6-0, 6-0; 2, Evan Lyga (NH) defeated Ruvim Petrushenko (SV), 6-1, 6-0; 3, Quincy Stayton (SV) defeated Manny Derima (NH), 6-2, 6-1.

Doubles: 1, David Berg and Leo Padula (NH) defeated Zachary Murphy and Lucian Thompson (SV), 6-2, 6-4; 2, Kenneth Kowalczyk and Deen Kaakour (NH) defeated Koda Schultz and Colin Jones (SV), 6-2, 6-1.

Records: New Hartford 2-0; Sauquoit Valley 2-1.

Holland Patent 4, Cooperstown 1

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) defeated Glen Gaige (HP), 6-0, 6-3; 2, Jeffrey Dewar (HP) defeated Natalie Handson (Coop), 6-1, 6-0; 3, Carter Williams (HP) defeated Justin Wolfe (Coop), 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Christopher Kelly and Dylan McGuire (HP) defeated Addison Lewis and Ashlyn Wolfe (Coop), 6-2, 6-2; 2, Daniel Carhart and William Zimmerman (HP) defeated Lica Gardner-Oleson and Declan White (Coop), 6-0, 6-1.

Tuesday, April 5

Cooperstown 3, Mt. Markham 2

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) defeated Nathan Hartman (MtM), 6-0, 6-0; 2, Hailey Fitch (MtM) defeated Margaret Riesenfeld (Coop), 6-1, 6-4; 3, Dani Williams (MtM) by forfeit.

Doubles: 1, Addison Lewis and Ashlyn Wolfe (Coop) defeated Owen Allen and Bryant Denza (MtM), 6-3, 6-4; 2, Natalie Hanson and Declan White (Coop) defeated Abbie Ainslie and Madeline Briggs (MtM), 6-1, 7-5.

Records: Mt. Markham 1-1; Cooperstown 2-0.

Next up: Mt. Markham plays at home Thursday against Hamilton. Cooperstown plays at home against Hamilton April 19.

Sauquoit Valley 4, Clinton 1

Singles: 1, Bryan DeGironimo (SV) defeated Jason Rivera, 6-3, 6-3; 2, Ruvim Petrushenko (SV) defeated Oliver Walters, 6-3, 6-3; 3, Quincy Stayton (SV) defeated Ian Mummer, 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Dakota Fedor and Izzy Marcus (Clin) defeated Colin Jones and Koda Schultz, 6-1, 6-3; 2, Zachary Murphy and Lucien Thompson (SV) defeated Connor Cook and Logan Cook, 6-1, 6-2.

Records: Clinton 0-1; Sauquoit Valley 2-0.

Next up: With its Thursday match postponed, Sauquoit next plays April 19 against Mt. Markham. Clinton plays at Holland Patent April 19.

Monday, April 4

Canastota 5, Little Falls 0

Singles: 1, Dan Cummings (Can) defeated Sean Carroll, 6-1, 6-1; 2, Dominic Austin (Can) defeated Bobby Russell, 6-2, 6-1; 3, Kai Williams (Can) defeated Evan Petrie, 6-1, 6-0.

Doubles: 1, Bryson DeMott and Ken Relyea (Can) defeated David Brown and Marshall Chandler, 6-0, 6-0; 2, Nathan Jones and Lucas Piatkowski (Can) defeated Eli Coulson and Gabe Filippi, 6-1, 6-4.

Records: Little Falls 0-1; Canastota 1-0.

Next up: Little Falls has canceled its Thursday match against Sauquoit Valley and returns to action following the break week for an April 19 home rematch against Canastota. Canastota plays at Holland Patent Turesday.

Cooperstown 3, Hamilton 2

Singles: 1, Gunter Weldon (Coop) defeated Bergen Linden, 6-0, 6-0; 2, Ethan Hanmer (Ham) defeated Margaret Riesenfeld, 6-0, 6-0; 3, Mike Mansfield (Ham) by forfeit.

Doubles: 1, Addison Lewis and Ashlyn White (Coop) defeated 2, Natalie Hanson and Declan White (Coop) defeated

Records: Cooperstown 1-0; Hamilton 0-1.

Next up: Cooperstown plays at home Tuesday against Mt. Markham. Hamilton plays at Mt. Markham Thursday.

Sauquoit Valley 4, Mt. Markham 1

Singles: 1, Bryan DeGironimo (SV) defeated Nathan Hartman, 6-1, 6-1; 2, Ruvim Petrushenko (SV) defeated Hailey Fitch, 6-0, 6-0; 3, Quincy Stayton (SV) defeated Dani Williams, 6-1, 6-0.

Doubles: Owen Allen and Bryant Denza (Mtm) defeated Colin Jones and Koda Schultz, 6-2, 3-6, 6-4; 2, Zachary Murphy and Lucien Thompson (SV) Abbie Ainslie and Madeline Briggs, 6-4, 6-3.

Records: Sauquoit Valley 1-0; Mt. Markham 0-1.

Next up: Mt. Markham plays at Cooperstown Tuesday. Sauquoit Valley is home for Tuesday’s match against Clinton.

This article originally appeared on Times Telegram: 2022 boys' tennis scores from area schools in Section III